Projektni dan - Dan Eko škole

Autor: Kristina Lijović, 8. 5. 2019.

Na sjednici Eko odbora na početku šk. g. odlučeno je da se ove  nastavne godine Eko dan provede upoznajući  sve učenike i nastavnike škole  s  tematskom stazom Sv. Romualda.

Staza u duljini od 9, 5 km uređena je kroz projekt međunarodne suradnje Interreg  V-A, Slovenija – Hrvatska  „Enjoyheritage“.   Pri stvaranju zavičajnoga nastavnoga priručnika  toga projekta bili su aktivno uključeni i učenici 4. b razreda.

Cilj projektnoga dana bio je osim upoznavanja s tematskom  stazom pružiti  učenicima prekrasan spoj boravka u prirodi te usvajanja znanja o bogatoj kulturnoj baštini  duboko sakrivenoj i zaštićenoj u zelenoj tišini  Kontije.

Učenici razredne  nastave autobusima su stigli u Kloštar te su se po prvi put mnogi učenici i učitelji našli pred impozantnim zdanjem opatijskog kompleksa SV. Mihovila. Gospođa Tina  simpatična djelatnica TZ Vrsar dočekala nas je i sprovela kroz mistično zdanje duge povijesti.

Saznali smo o restauraciji manje ranokršćanske crkve Sv. Marije  iz 6. st. te veće crkve Sv. Mihovila  iz 11. st. Kao i o značajnoj kulturnoj vrijednosti dobro očuvanih fresaka. Atrij i razgled ruševnog samostana pružio je učenicima doživljaj povratka u daleku prošlost te poticaj na razmišljanje na koji su način živjeli opati u dubokoj tišini usred zeleno – plave idile šume i Limskog zaljeva.

Pješačenje stazom do velikog hrasta učenici su ugodno iznenadili svoje učiteljice  jer  su s radošću čineći stotine malih zelenih koraka uzorno se ponašali u šumi. Širili su radost i prijateljski pružali ruku za pozdrav svakome biciklistu u vožnji, a toga prekrasnog sunčanoga dana sreli smo mnoge.

Djelatnici Hrvatskih šuma Ana i Alen prenijeli su učenicima činjenice o odvijanju života u šumi.

Njezinoj važnosti za čovjeka te o mjerama zaštite šuma. Nakon slobodnog vremena kojega su učenici proveli razgledavajući postavljene edukativne  sadržaje te prepoznavajući stabla i raslinje krenuli smo na drugi dio staze pješačenjem do Crljenke.

Predahnuli smo nad prekrasnim Limom te nastavili put prema masliniku. Zatekli smo i na ovoj tematskoj točki edukativne sadržaje pomoću kojih su učenici  naučili prepoznati vrste maslina.

Na Crljenki  dočekali su nas autobusi  u koje su učenici rado sjeli  nakon 6, 5 km pješačenja.

Učitelji kao i učenici ocijenili su projektni dan vrlo uspješnim i ugodnim te su osjećali veliko zadovoljstvo da su učenici stasali u ekološki osviještene osobe koja su iza sebe ostavile neokrznuto zeleno prostranstvo.

Učenici viših razreda uputili su se iz Vrsara prema Kapetanovoj Stanciji te cestom za aerodrom kako bi nastavili put tematskom stazom sv. Romualda. Krenuvši od škole, prvo mjesto koje su posjetili bila je crkva sv.Marije od Mora. Učenici su se pripremili i na svakoj destinaciji na kojoj su zastali održali predavanje. Tako su uputivši se prema Limskom kanalu, došli u Kontiju, šumu bogatu biljnim i životinjskim svijetom, poučnim stazama i raznovrsnim dijelovima ugodnim oku. Zato su učenici i zastali na vidikovcu s kojega se pruža predivan pogled na Lim. Hodajući makadamskim putom, učenici su stigli do lovačkog doma gdje su poslušali predavanje zaposlenika  Šumarije te naučili puno korisnih stvari vezanih uz Kontiju.

Nakon predavanja, ispunjavanja zadataka koje su dobili te kraćeg odmora, put se nastavio sve do Kloštra. U Kloštru su učenici posjetili stari benediktinski samostan Sv. Mihovila nad Limom, jedan od najstarijih samostana u Istri. I tu su poslušali predavanje vezano za povijest ovog vrijednog mjesta te po završetku puta, pomalo umorni, ali ispunjeni i sretni, vratili se u Vrsar.