Obilježavanje Europskog dana jezika

Autor: Kristina Lijović, 29. 9. 2019.

26.rujna 2019. u našoj je Školi obilježen Europski dan jezika. Kako bismo učenike što vise osvijestili o drugim euripskim jezicima i kulturama, na razne ih načine potičemo na učenje što više jezika. Važnost europske mnogojezičnosti učenicima je približena putem raznih aktivnosti te radnih materijala.

Učenici 5.a razreda zajedno su s učiteljicom Engleskog jezika, Andreom Ožanić, obilježili Europski dan jezika. Učenici su izradili plakat na temu obitelji, želeći na taj način istaknuti važnost obitelji i zajedništva, koristeći se pritom nazivma na stranim jezicima.

Učenici 5. b razreda Dan europskh jezika obilježili su s učiteljicom Oliverom Ilić rješavajući kviz matematičkih pojmova na engleskom jeziku.

Učenici šestog razreda su s učiteljicom Stjepanom Čumigaš Krivačić u sklopu sata obrade lektirnoga djela tražili poslovice te ih uspoređivali s poslovicama u drugim jezicima. Isto tako povezivali su I uspoređivali neke značajke kulture hrvatskog naroda s ostalim narodima koji se spominju u lektirnom djelu, poput Austrije i Njemačke.

Učenici 7. a i 7.b razreda koji pohađaju Njemački jezik ukrasili su razred balonima s porukama na raznim jezicima.

Učenici 8.a razreda su na satu talijanskog jezika obilježili Europski dan jezika. Čitali su i ispisivali talijanske nazive europskih država na slijepu kartu Europe, što je učenicima bilo veoma zanimljivo.

Učiteljica Engleskog jezika Veronika Keil i školska knjižničarka Ludmila Pauletić zajedno sa 7.b razredom obilježili su Europski dan jezika kvizom na temu europskih jezika. Knjižničarka ih je također upoznala pobliže s nekim frazama na slovačkom jeziku.

Na nastavi informatike s učiteljicom Kristinom Lijović učenici 8.b razreda u grupama su izrađivali audiosnimke, videosnimke i kvizove na temu Europskih jezika. Dio jednog kviza nalazi se na slici, a jednu od audiosnimki požete poslušati na poveznici .