Školska ekskurzija

Autor: Kristina Lijović, 8. 10. 2019.

Učenici 8.a i 8.b razreda u pratnji razrednica, Stjepanom Čumigaš Krivačić i Bojanom Klobas te pedagoginjom Janjom Matuš, proveli su četiri nezaboravna dana putujući Dalmacijom. Učenici su prvoga dana posjetili Nacionalni park Krka. Tamo su šetali i uživali u predivnoj prirodi udišući miris divljih ciklama koji se pružao cijelim Parkom. Nakon toga prošetali su Skradinom gdje su ujedno i ručali. Sljedeće im je odredište bio Sokolarski centar koji je na učenike ostavio poseban utisak. Osim što su saznali puno o sovama, sokolima, samom lječilištu, mogli su i sami hraniti sokole te maziti se sa sovama. Predavanje koje im je održano bilo je veoma zanimljivo i poučno. Neki su se ohrabrili držati sokola na ruci dok su ostali više uživali u slikanju tih divnih životinja. Za kraj prvoga dana učenici su posjetili grad Šibenik. Prošetali starogradskom jezgrom te se uputili u Vodice gdje su prenoćili.

Drugog dana, osim razgleda Trogira, učenici su s lokalnom vodičkinjom razgledali i Split te saznali mnogo o povijesnoj jezgri grada. Vodičkinja im je na zabavan način pričala o događajima iz povijesti te na njih ostavila velik utisak. Isto tako, učenike je uputila na ručak u jedan poznati splitski restoran gdje su malo i odmorili prije nastavka puta. Prije odlaska u hotel u Neum, učenici su bili na Poljudu te su uz vodstvo obišli stadion, slušali o povijesti kluba, nogometaša, nagrada...Ne mora se ni naglasiti da je muški dio ekipe bio prezadovoljan, ali nisu ni cure mnogo kaskale za njima.

Dubrovnik je grad koji obilježio treći dan ekskurzije. Uz lokalnog vodiča učenici su ponajprije prošetali gradom, posjetili crkvu sv. Vlaha, Knežev Dvor, franjevački samostan, kuću Marina Držića i poslušali zanimljive priče o povijesti Dubrovnika koje su neiscrpna tema. Učenici su imali i slobodnog vremena kako bi i sami doživjeli grad, provirili u koju uličicu, upili čari ovoga grada koji je zaista predivan. No, da to ne bi bilo sve, imali su priliku voziti se gradskom žičarom i doživjeti Dubrovnik s visina. Osim same vožnje, pogled na taj grad ostat će im duboko u sjećanju.

Zadnji, četvrti dan, nije bio manje zanimljiv jer su učenici posjetili još pregršt toga. Ponajprije grad Zadar koji su obišli s lokalnom vodičkinjom te ujedno posjetili i Muzej iluzija u kojem su zaista uživali. U Zadru su i ručali te se uputili put Nina gdje su pod stručnim vodstvom posjetili solanu i Muzej soli. Isprobali su razne vrste soli, naučili puno o samoj preradi soli te prošetali solanom.

Osim poučnog dijela, na ekskurziji nije manjkalo ni zabave i veselog druženja. Od raznih igara, razgovora, smijeha, pjevanja i druženja. Učenici su se zajedno s razrednicama vratili puni pozitivnih dojmovaa i utisaka. Ovo je zaista bilo jedno putovanje za pamćenje.

Autor: Stjepana Čumigaš Krivačić