Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Kristina Lijović, 21. 10. 2019.

U petak, 18.10.2019. školskim se hodnicima širio predivan miris svježe pečenih fritula, palačinki, vafla, kuhanog kompota…Učenici su sa svojim učiteljima uživali u plodovima koje donosi jesen. Učitelji su važnost kruha učenicima približili putem književnih tekstova pa sve do samostalne izrade kruha, upoznavanjem sa žitaricama te kušanjem raznih peciva. Svi učitelji su zajedno s razrednicima sudjelovali u tome kako da učenicima približe važnost te namirnice, ali i narodne običaje vezane ne samo uz kruh, nego i uz žetvu i autohtone i stare vrste voća, povrća, žitarica, gljiva i ostalih plodova zemlje. Učenici su sve što su toga dana radili izložili na školski pano te u kutak namijenjen svemu što su njihove vrijedne ruke toga dana izradile. Jedni drugima su se divili pokazujući i objašnjavajući što su i kako izradili. Bili su veoma kreativni i ponosni na svoje uratke. Ako k tome dodamo da su se svi slatko najeli ukusnih specijaliteta, što slanih-što slatkih, mogli bismo reći da je ovaj dan bio i više nego savršen.

Najmanji, prvašići, bili su izuzetno vrijedni. 1.a razred s učiteljicom Sanjom Oplanić zaista je odradio jako puno posla. Krenuvši s čitanjem priče o kokici i zrnu žita, naučio je i ispričao cijeli proces nastanka kruha. Izrađivali su i zavjese od lišća umotanog u foliju te se na kraju počastio slatkim delicijama poput savijače, pite i raznih drugih kolača od jabuka, kao i samim jabukama, što je kako su oni rekli “još i najzdraviji način” za se zasladiti.

Učenici 1.b razreda su s učiteljicom Sanjom Sabbati  ponajprije čitali i učili o tome kako je najbolje jesti sezonsko voće te istraživali koje se voće jede u našem zavičaju u doba jeseni, ali i zime, proljeća i ljeta. Kad su ispunili radne listiće, počastili su se bademima koje su tuckali ispred škole, a onda i svježe pečenim fritulama. Na pano ispred razreda stavili su svoje tikve od papira te plakat o namirnicama koje su svrstali kao zdrave, sezonske i lokalne.

2.a razred je s učiteljicom Danielom Jovašević bio veoma kreativan. Učenici, osim što su kušali ukusne plodove, i sami su izrađivali iste. Od glinamola su gledajući u jabuke sami izrađivali jabuke koje su ispale baš kao prave.

Učenici 3.a razreda s učiteljicom Dijanom Rabar bili su zaslužni za miris kompota koji se širio hodnicima. Učenici su sami izreckali voće i nakon što su svih počastili kompotom, nabrojali su i što su sve u njega stavili: jabuke, dunje, vodu, limun, šećer…Vidi se da su jako brzo stekli iskustvo u pripremanju kompota koji je bio okrijepa za dušu.

3.b razred s učiteljicom Elenom Morellato Djapaš jako je puno toga naučio. Od njih smo saznali da jabuka spada u porodicu ruža, da ima više od osam tisuća vrsta jabuka, zdrava je za grlobolju, čišćenje zubi, opeklina i crvenila kože…Naučili su puno poslovica kao što su: “ Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van”. Kako bi uživali u jabukama, odlučili su jesti jabuke žlicom prepolovivši ih prije toga. Izradili su i poseban jesenski kutak u svom razredu koji odmah zapadne za oko zbog svojih predivnih boja i plodova.

4.a razred bio je veoma kreativan sa svojom učiteljicom Mirelom Radoš. Oni su spojili ugodno s korisnim. Nakon što su izradili predivne ježiće od krušaka i grožđa,  kasnije su se njima zasladili. No, bavili su se oni i ostalim kuharskim dekoracijama, gledali kako to rade pravi znalci te se i sami okušali u tome. Naučili su puno naziva voća i povrća te shvatili kako su kuhari pravi umjetnici, što su i oni sami danas postali.

S učiteljicom Sandrom Bertoša Beato, 4.b razred izrađivao je šarene aranžmane od jesenskih plodova. Bilo je tu  svakakvih životinja i bića, stvarnih i nestvarnih, radili zavjese od lišća i folije, a crtali su i kako majčine ruke mijese kruh. Čitali su pjesme o jabuci, ali i sami ispunjavali zadatke u malim jabučnim listićima.

Malo stariji, petaši, sa svojim su razrednicama, Kristinom Lijović (5.b) i Sabinom Papić (5.a) izrađivali ukrase od raznoraznih plodova. Te su plodove stavljali u staklenke koje su kasnije ukrasili izvana. Staklenke su izgledale poput umjetničkih djela i takve ukrasile školske prostorije. Na svakoj je staklenci visio natpis koji su učenici sami napisali, a tu se moglo naći izreka o jeseni, plodovima, osjećajima koji se bude ujesen i mnogih drugih.

6.a razred se s učiteljicom Arianom Bebek uputio u postolovinu traženja gljiva. Zaista su si dali truda. Bilo je tu jestivih, nejestivih, veoma otrovnih i raznoraznih gljiva. Po povratku u školu napravili su izložbu gljiva i kraj svake napisali ono osnovno o pojedinoj gljivi kao što je latinski naziv, podatak o jestivosti ili nejestivosti te sam njen naziv koji svi razumijemo. Puno su toga naučili tako što su barem na kratko postali gljivari.

6.b je s učiteljicom Sanjom Matukinom umijesio i ispekao najslađe fritulice koje su bile prefine. Učenici su ih sami ispekli i na kraju dodali svoj potpis ukrasivši ih Nutellom. Kalorija nije nedostajalo, ali to im ne predstavlja problem s obzirom da su odmah potom skakutali po školskoj dvorani, što od sreće, što od šećera.

Vafli i palačinke bili su specijalitet sedmaša koji su s učiteljicama Marijanom Pavičić-Nenadović (7.a) i Verom Grizelj (7.b) zaista podigli te slastice na novi nivo. Bilo je tu raznih vrsta, ali i oblika tih poslastica. Tanjih, debljih, normalnih, američkih…Učenici su se pokazali kao veoma kreativni i sposobni samostalno uraditi te ukusne poslastice.

Najstariji i već iskusni osmaši s učiteljicama Bojanom Klobas (8.a) i Stjepanom Čumigaš Krivačić(8.b) osim što su pekli više vrsta vafla s različitim namazima, častili su se i muffinima, kiflicama, čokoladnim kolačima…Dečki su, osim što su se zasladili, pomogli brati plodove maslina oko škole i tako se iskazali kao pravi radnici.

I za kraj, ovako je izgledao naš školski hodnik, ukrašen, poput jeseni.