“Bake i djedovi u školskim klupama „

Autor: Kristina Lijović, 13. 11. 2020.

“Bake i djedovi  u školskim klupama „ naziv je mjesečnog projekta koji su učenici šestih razreda naše škole provodili krajem listopada obilježavajući Međunarodni dan starijih osoba.

Učenici su razgovarali s bakama i djedovima o njihovom školovanju, a pronašli su čak i stare fotografije i svjedodžbe. Napravili su plakate kako bi prikazali vrijeme školovanja svojih baka i djedova.

Saznali smo da su bake i djedovi imali vrlo slične predmete kao danas, osim vjeronauka (koji se slušao u crkvi) i informatike, a kao strani jezik učili su ruski ili njemački, a imali su i domaćinstvo. Udžbenici su bili rijetki, neki su pisali na pločice kredom, što znači da su na satu morali biti pozorni i što više zapamtiti. Učitelji su bili vrlo strogi, a neposlušni učenici kažnjavani su packama (šibom po otvorenim dlanovima). Morali su nositi kute, a u školu su uglavnom išli pješice pa čak i u susjedna sela, po kiši, snijegu ili vrućini.
Na izlete gotovo da i nisu išli.

Svi su se složili da je danas u školi mnogo bolje, premda su bake i djedovi s radošću išli u školu i učili, shvaćajući da je obrazovanje put do boljega života.

Napisala: Marijana Pavičić Nenadović