DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Autor: Debora Cukola Zeneral, 4. 3. 2024.

DAN RUŽIČASTIH MAJICA

U veljači se provode preventivne  aktivnosti vezane uz Dan ružičastih majica – simbola suzbijanja vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica potekao je iz Kanade, nakon što su u jednoj tamošnjoj školi učenici konstruktivno i mudro prekinuli psihičko maltretiranje učenika. Tada su učenici  - u znak solidarnosti sa zlostavljanim dječakom – nosili ružičaste majice, što je ubrzo postalo simbolom borbe protiv vršnjačkog nasilja u cijelom svijetu. U  Hrvatskoj je u veljači 2017. godine Sabor donio odluku o proglašenju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja zadnju srijedu u veljači.

S ciljem podizanja svijesti među učenicima o važnosti tolerancije, razumijevanja i prihvaćanja u svim razrednim odjelima održale su se  radionice, predavanja, gledali filmove, izrađivali plakati i druge aktivnosti.  Za roditelje učenika četvrtih i šestog razreda održana su predavanja u suradnji s PU Istarske županije. Robert Pavleković iz PU za roditelje učenika četvrtih razreda održao je predavanje o Vršnjačkom nasilju, a za učenike šestih razreda o Nasilju na internetu.

Zadnju srijedu u veljači, 28.2.2024. učenici i nastavnici nosili su ružičaste majice kao simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja . U školskoj dvorani okupili smo se i obilježili Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja predstavom Prigušeni krik koju su odigrali članovi naše Dramske skupine. Svim ovim aktivnostima naglasili smo da je suzbijanje vršnjačkog nasilja važno te potakli učenike da sami promišljaju o problemu koji se odnosi direktno na njih te da sama donose zaključke i pronalaze najbolja rješenja.

Ostale slike možete pogledati u GALERIJI