Projekt „Naša mala knjižnica“

Autor: Debora Cukola Zeneral, 21. 3. 2024.

Ove školske godine učenici produženog boravka 2. i  3. grupe učiteljice Darinke Šincek Lovrić i Korine Fabris Bertoša  te 4.b razreda učiteljice Ivane Cvitko Vlahović, uključeni su u državni projekt „Naša mala knjižnica“ u organizaciji hrvatskog izdavača knjiga IBIS grafike. Ovaj projekt provodimo u našoj školi već nekoliko godina. Uz šest novih knjiga učenici dobiju i radne bilježnice u kojima su obrađene knjige iz projekta sa zanimljivim podatcima i zadatcima za razumijevanje pročitanog. Neke od zadataka su nagradnog karaktera i mogu biti posebno nagrađene. Ove školske godine se čitaju knjige:  Kamil  koji gleda rukama, Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero, Ono s Leom, H2O i blago ludoga oka, Kapo i Dundo, HB olovka. Knjige čitamo  zajedno na glas što uvelike utječe na stvaranje čitalačkog doživljaja i knjižničarka Ludmila Pauletić je pripremila aktivnosti u obliku escape of room s mnogim zanimljivim i zabavnim zadacima što je u učenicima pobudilo natjecateljskog duha uz upotrebu znanja iz pročitanih knjiga. Iako je proširivanje rječnika jedna od najistaknutijih dobrobiti projekta čitanje potiče aktivnost, razvoj kognitivnih sposobnosti, kreativnost, empatiju, pamćenje, koncentraciju, sposobnosti rješavanja problema te ima pozitivne učinke na dječji razvoj.