ZAVRŠEN MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

Autor: Debora Cukola Zeneral, 19. 12. 2023.

I ove smo godine brojnim aktivnostima obilježili Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj školi.

Mjesec su obilježila predavanja za sve dionike u školi. Tako smo započeli s predavanjem za Učiteljsko vijeće nastavili s predavanjima za učenike. Učenici  četvrtih razreda educirani su  o vršnjačkom nasilju. Policijski službenik Robert Pavleković iz  Policijske uprave istarske upoznao je učenike  s oblicima nasilja, rizičnim faktorima koji ga mogu uzrokovati ili ga potiču, prevencijom nasilja te posljedicama koje bilo koji oblik nasilja ostavlja na žrtvu nasilja i nasilnika.   Učenici šestog razreda  na predavanju „Nasilje na Internetu“ upoznati su s primjerenim ponašanjem na Internetu, opasnostima,  prepoznavanju neprimjerenog ponašanja, moguće posljedice nasilničkog ponašanja te zloupotrebe Interneta kao i  zakonskim odredbama  vezanim uz nasilje na Internetu.

Zdrav za pet zajednički je projekt Ministarstva zdravstva, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva zaštite okoliša i prirode u okviru kojeg su učenici osmih razreda upoznati s  posljedicama koje po zdravlje ostavljaju ovisnost o alkoholu i opojnim sredstvima te promocija zdravog načina života, ali i podizanje svijesti o važnosti očuvanja vlastitog i tuđeg zdravlja.

Učenike  četvrtih razreda predstavnici Udruge gluhih i nagluhih osoba Istarske županije upoznali su s Hrvatskim znakovnim jezikom koji se koristi u komunikaciji s gluhim i nagluhim osobama. Cilj interaktivnog predavanja je razvoj svjesnosti i empatije učenika prema osobama s invaliditetom.

S ciljem razvoja roditeljskih kompetencija održana su dva predavanja mag. Sonje Jarebice za sve roditelje naših učenika. Roditeljska uloga je iznimno važna, ali i vrlo zahtjevna uloga te su edukacije roditelja važna karika u pružanju podrške djeci. Izazovi s kojima se roditelji danas suočavaju tijekom odgoja vlastite djece su brojni i različiti. Tako su roditelji učenika razredne nastave slušali vrlo poučno predavanje o odgovornom roditeljstvu, a roditelji učenika predmetne nastave o problemima djece zbog „pritiska“  roditelja na uspjeh.

Osim predavanja i radionica bilo je tu i projekata koji se kontinuirano provode kao što je projekt Hrvatskog sportskog saveza Vrtim zdravi film u sedmim razredima te projekt Jabuka s ciljem razvijanja zdravih izbora i prevencije pušenja u trećem razredu.

Zanimljiva je bila i debata učenika osmih razreda na temu zabrane energetskih pića djeci i mladima. Činjenica je da su energetska pića popularna, međutim  činjenica je i da djeca i mladi  o njima znaju malo ili nimalo. Debatom i pripremom za nju učenici su osvijestili rizike konzumiranja energetskih pića. Poseban problem predstavlja dostupnost ovih pića te je zanimljivo bilo poslušati mišljenje učenika o zabrani prodaje energetskih pića djeci i mladima., informaciju o ovim proizvodima koji se pri reklamiranju usmjeravaju upravo na njih.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti već tradicionalno organiziramo Večer društvenih igara s ciljem povezivanja i jačanja veza među učenicima i nastavnicima. Tako je i ove godine u suradnji sa SF & F udruga "MORDELE" manji broj učenika kvalitetno se družio uz zabavne društvene igre.