Kazalište Lutonjica Toporko s Predstavom Raspucavanje gostovalo je u našoj školi 22.siječnja 2024.

Autor: Debora Cukola Zeneral, 23. 1. 2024.

„Kao znak zahvale za Vašu podršku na utakmici Hrvatska - Armenija u studenom ove godine, u suradnji s Hrvatskim nogometnim savezom kao partnerom projekta, zadovoljstvo nam je obavijestiti Vas da vam je u siječnju 2024. godine omogućena izvedba predstave Raspucavanje u Vašoj školi“.

„Predstava je namijenjena učenicima od petog do osmog razreda osnovnih škola, a obzirom na veliku potporu igračima Zlatka Dalića koju su vaši učenici dali na putu prema novom plasmanu na Europsko prvenstvo, predstava će za Vašu školu biti odigrana potpuno besplatno uz potporu Hrvatskog nogometnog saveza koji na ovaj način želi edukativno i preventivno dati doprinos suzbijanju neprihvatljivih ponašanja u nogometu, sportu, ali i društvu u cjelini“. stoji u dopisu.

Razveselio nas je ovakav dopis te na zadovoljstvo svih učenika viših razreda , danas smo imali prilike pogledati   predstavu “Raspucavanje” u produkciji Kazališta Lutonjica Toporko redatelja Vida Baloga.

Predstava govori o tri dječaka, Borni, Alešu i Kemalu, koji  zbog svog ponašanja, bivaju kažnjeni od učiteljice zabranom gledanja utakmice četvrtfinala Svjetskog nogometnog prvenstava u Dohi između Hrvatske i Brazila koja se odigravala  9. prosinca 2022.godine.  Jedan mentos bomboni i boca gaziranog pića bili su dovoljan razlog da ih učiteljica pošalje u prostoriju bez mobitela i gdje nema TV-a. Borna Aleš i Kemal tijekom kazne se bore  s načinom kako barem osluškivati tijek utakmice, te u prvi plan iskaču teme međuvršnjačkog nasilja, rasne i spolne diskriminacije i drugih problema koji se sve češće ogledaju u našem društvu.