Novosti iz knjižnice

Autor: Esad Mujaković, 13. 12. 2013.

„Čitamo mi u obitelji svi 2013./14.“

I ove školske godine, 22. studenog, nastavili smo s nacionalnim projektom „Čitamo mi u obitelji svi“, koji je pokrenut prije 3 godine. U projekt su uključeni učenici i roditelji 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama Sanjom Oplanić i Sanjom Sabatti i školskom knjižničarkom Ludmilom Pauletić.

Cilj projekta je ukazati na važnost svladavanja tehnike čitanja kod učenika koje su vrlo važne za njegovo daljnje cjeloživotno učenje, važnost roditelja kao uzora u procesu učenja čitanja i na važnost školske knjižnice kao informacijskog središta škole, koja promiče kulturu čitanja. Nastoji se razviti kod učenika čitateljske navike, ljubav prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena i čitalačke sposobnosti učenika. A, najvažniji cilj je čitanje u krugu obitelji!

Projekt “Čitamo mi, u obitelji svi” promiče razvoj obiteljskog čitanja koje sjedinjava čitanje iz užitka i informacijsko čitanje. Roditelj uz potporu učitelja i knjižničarke potiče dijete/učenika da zajedničkim čitanjem knjiga lakše usvaja tehniku čitanja i razvija sklonost posuđivanja knjiga u knjižnici.

Roditeljima skrećemo pozornost na činjenicu koliko je nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor djeci u čitanju.

Ovim projektom motiviramo učenike za čitanjem, no svrha nije dobiti pobjednika, već pobjednicima proglasiti sve one koji su čitali i tijekom čitanja osjetili estetski doživljaj – stvorili unutarnje duhovno i emotivno zadovoljstvo kao vrhunsku vlastitu nagradu za čitanje.