Čitaj mi naglas

Autor: Kristina Lijović, 9. 12. 2019.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige proveli smo u našoj školi prema njegovom ovogodišnjem motu “U ritmu čitanja“. U nižim razredima smo počeli s razrednim projektima o čitanju. Prvašićima će čitati njihovi roditelji, u drugim razredima dobri čitači drugašići počeli su čitati naglas  svojim vršnjacima u projektu „Čitaj mi naglas“, trećaši će čitati u vrtiću, a četvrtaši su dovršili prošlogodišnji projekt „Čitamo mi u obitelji svi“ (4.a) ili se su uključili u projekt „Čitaj mi prijatelju“ (4.b).

Djeca, koja knjigu zavole već u predškolskoj dobi, tu sklonost jednostavno prenesu u školu, a kod ostalih ga treba sustavno razvijati. Naša je uloga u tome da tu ljubav (što dulje) zadržimo i što više potičemo organizacijom i uključivanjem učenika u razne aktivnosti povezane s knjigom i čitanjem npr. književne susrete, natjecanja, čitanja naglas,…

„Čitanje naglas nasušno je potrebno i u školskim klupama, jer kao što se roditelji povezuju sa svojom djecom takvim čitanjem, tako bi se i učenici međusobno povezivali u razredu koji ima naviku čitanja naglas.“

Učenici 2. razreda, koji su dobro savladali vještinu čitanja počeli su čitati svojim razrednim kolegama u svojem slobodnom vremenu i za vrijeme produženog boravka zanimljive i poučne priče. Učenici su dosada pročitali priče iz knjiga Mala Ema straha nema, Mali Jan ima plan, Priče za Lidusiju, Riba duginih boja, Maca Papučarica, Snjegović Snješko na čaju kod vještice Klotilde.  Nakon čitanja pokušavamo odrediti razinu razumijevanja i količine zapamćenoga teksta postavljanjem jednostavnih pitanja.

U okviru ovoga projekta postavili smo si uz glavni cilj - kvalitetno provođenje slobodnog vremena - još  dva cilja: podići motivaciju i zanimanje učenika za čitanje te poboljšanje tehnike čitanja i pisanja. Uključenjem u projekt se učenicima poboljšava i samopouzdanje i uspjeh u učenju te međusobna komunikacija i suradnja.

Album fotografija

Autor: Ludmila Pauletić, školska knjižničarka