Terenska nastava učenika drugih razreda

Autor: Debora Cukola Zeneral, 31. 5. 2022.

18. svibnja 2022. učenici 2.a i 2.b ostvarili su planiranu terensku nastavu u Pulu i Vodnjan. Posjetili su Akvarij i Arenu u Puli te kažune u Vodnjanu.

Uz stručno vodstvo u Akvariju upoznali su raznoliki živi svijet našeg mora kao i drugih mora i oceana. Čuli su i različite zanimljivosti o morskim životinjama, biljkama i ostalim živim bićima te o tome kako čuvati biološku raznolikost. Tako su čuli priču o poznatoj ribici Nemo (iz računalnog animiranog filma) koju su ljudi nakon popularnog filma željeti imati kod kuće. Nemo se toliko prodavao da su ga skoro potpuno izlovili. Svi akvariji su se dogovorili da imaju Nema (tzv. ribu klauna) kako bi je ljudi mogli vidjeti uživo i tako ne bi  željeli imati tu tropsku ribicu u svojem kućnom akvariju. Na taj način spasili su ribicu od nestanka.

U Areni učenici su upoznati s tim važnim i lijepim kulturno-povijesnim spomenikom iz 1. st. kojeg su izgradili stari Rimljani, njegovom namjenom i arhitekturom. U galeriji unutar Arene razgledavali su preše za masline, kamenice i amfore.

U Vodnjanu učenicu su upoznati s narodnom kulturno-povijesnom baštinom – kažunima. Neki od učenika znali su definirati kažun kao malu, okruglu, kamenu kućicu u polju (kampanji) koja je služila za odlaganje alata (ordenja) i skrivanje od nevremena. Na livadi s kažunima učenici su mogli vidjeti kako izgleda izgradnja kažuna od temelja do krova. Tako su upoznati s narodnom arhitekturom svojega zavičaja. Na kraju učenici su se poigrali skrivača i lovice na livadi s kažunima.

Ostale slike možete pogledati u GALERIJI.

Autorica teksta: Mirela Radoš