Predavanje - Izazovi odgoja i zaštita djece i mladih u rizicima 21. stoljeća prof. dr. sc. Slavka Sakomana

Autor: Debora Cukola Zeneral, 1. 12. 2022.

U srijedu,30.11. 2022. u našoj školi održano  je predavanje -  Izazovi odgoja i zaštita djece i mladih u rizicima 21. stoljeća prof.dr.sc.Slavka Sakomana

Svake godine  od 15.11. -15.12 obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti. Tako je ove godine u našoj školi u suradnji sa Zdravim gradom Poreč održano predavanje za roditelje.

U dvosatnom predavanju za roditelje učenika sedmih i osmih razreda prof.dr.sc.Slavko Sakoman istaknuo je da je odnos između roditelja, odnosno odgoj, ono što najviše utječe na to u kakvu će osobu izrasti njihovo dijete. Već je na samom početku predavanja   ukazano da je odgoj djece najteži i najkompleksniji posao na svijetu, a  tijekom školovanja o tome se ne uči.

Uz mnoštvo primjera iz svoje bogate prakse govorio je o odgojnim postupcima koji pogoduju razvoju ovisnosti .  Kao  izraziti rizik izdvojio odrastanje djeteta u nezdravim obiteljskim odnosima (zlostavljanje, sukobi, svađe, naglašavanje problema,depresija…) Također i  pogrešni pristupe u odgoju (preliberalni odgoj i autoritarni odgoj) kao i patološko simbiotski odnos s roditeljima koji onemogućava dječje odrastanje i osamostaljivanje.

Pozvao je roditelje da sagledaju vlastitu odgovornost za osiguravanje uvjeta pri čemu ističe važnost obiteljskih odnosa i vrijednosti odnosno postavljanja ciljeva u odgoju.

Naglasio je kako je droga djeci sve dostupnija te je zajednička briga obitelji, škole, lokalnih zajednica  i nacionalne  politike  razvijati  preventivne programe  kako bi postotak učenika koji će probati drogu bio sve manji.